Cserépkályháknál előforduló hibák ,és elhárításuk, megelőzésük

 
 
-Az itt leírt hibajelenségek bárkinél előfordulhatnak, némi segítségnek ,útmutatásnak szánom ....nem kell egyből a telefonhoz kapni, lehet, hogy valamit nem jól csinálunk..
 

- A cserépkályha visszafüstöl:

- A cserépkályha visszafüstöl, akár a fugákon keresztül is. Több oka is lehet, amennyiben hideg indításnál jelentkezik a dolog, akkor a kéményt elő kell melegíteni ,egy marék fával, csukott ajtó mellett. Üzemi állapotban ,néha vissza "pöfög".Ez lehet a kezdődő eldugulás jele, új kályhánál előfordulhat építési hiba , de tapasztaltam lég tömör házban is, többnyire nyílászáró cserét követően.Régi cserépkályhánál elsődlegesen egy tisztítást beiktatni, amennyiben szükséges átrakni.Új kályhánál gondoskodni a levegő utánpótlásról (ablakot bukóra állítani).Légbeeresztő beépítése ablakba esetleg a falba.Amennyiben a cserépkályha egy légtérbe van a konyhával, ebben az esetben a páraelszívó használatát mellőzük!! Égésterméket szívhat vissza a helységbe. Javasolt egy reteszelő  "Kandalló őr" beépítéseTermészetesen a kéményt minden szezon elején ellenőrizni kell.

 

-Rostély deformálódás:

-Vegyes tüzelésű-hamu ajtós cserépkályhánál a rostély eldeformálódik: Túlfűtés, valamint a takarítás hiánya, a hamufiókba felhalmozódik a hamu ezáltal nem kap levegőt alulról és eldeformálódik. Cserével javítható, szoktam javasolni a megszüntetését. Amennyiben csak fával fűtünk nem szükséges az alsó ajtó.
 
 
-Parázsfogó/belső ajtó elvetemedik. Oka a cserépkályha túlfűtése, cseréje többnyire bontás nélkül megoldható.
 

Ajtólap görbül:

 
-Ajtólap elvetemedik. Többnyire a belső  szikrafogó ajtó hiánya okolható , túlmelegszik. Javítása ajtócsere ha nagy a deformálódás , illetve belső ajtó beszerelése.
 

-Fuga kipergés: 

 
- Nem hiba, persze esztétikailag nem szép ,éves karbantartáskor javítandó.
 
 
-Agyag maradványok a tűztérben. Építés közben az első fedésnél előfordulhat, hogy némi agyag kitüremkedik ,ez később beesik a tűztérbe. Nem esik szét a cserépkályhád, de minden esetre alaposabban járok el az építésnél ,de ennek ellenére előfordulhat.
 

-Kályhacsempe foltosodás:

 
-Világos színű (fehér,bézs, halvány sárga ....stb.)cserépkályhánál a felső csempesor elkezd besötétedni, foltosodni. A kezdődő elkátrányosodás első jele. :( Okai: Nedves tűzifa használata, fojtott égés, esetleg a kettő eset kombinációja, valamint gyakran előfordul akkor amikor a meglévő tégla kéményt kibélelik saválló csővel.Javítása átrakással, a kátrányos csempék cseréjével.Saválló béléscső esetén a cserépkályha járathosszának csökkentésével ,hogy magasabb legyen a kilépő füstgáz hőmérséklet,és ne az utolsó járatnál kondenzáljon le a füstgáz.Amennyiben már a bekötő csőnél is észlelsz ilyet, akkor már sz...r van a palacsintába.
 
 
-Ajtókeret mozog .Újra ékeléssel javítható..
 

-Kátrányfolyás a cserépkályha ajtón:

 
-Kátrányos lé vagy korom az ajtóüvegen. Nedves tűzifa ,fojtott égés. Megfelelő tűztér hőmérsékletnél ez a hiba nem jelentkezik, sokan úgy használják a cserépkályhát, kandallót hogy miután leégne az első adag fa, nem zárják el, hanem időnként dobnak rá néhány fát, és közben minimálisra csökkentik a huzatot.Elkerülhető: száraz keményfa használata, megfelelő mennyiségű égési levegő biztosítása.Általában a cserépkályha-ajtón lévő huzatszabályozók túl kis keresztmetszetűek, mert azok a széntüzelés szabvány szerint készültek, a jó égéshez szükséges légmennyiségnek csak töredékét engedik a tűztérbe. Célszerű az ajtót két-három ujjnyira megnyitni. Eltávolítása ha csak kormos :saját hamujába mártott vizes szivacs. (a hamu lúgos a korom savas) Erősebb kátrányosodásnál hideg zsíroldó, vagy üvegcsere...
 

-Egyéb előforduló hibák cserépkályháknál:

 
-Lezárás ellenére gyorsan lehűl a cserépkályha . Régi cserépkályhánál a belső anyagok elöregedése lehet a hiba, esetleg az ajtó tömítő zsinór kiégett. Tömítés csere az ajtón , öreg cserépkályha esetében amennyiben szükséges átrakás.
 
-Üvegtörés, repedés .Több oka is lehet .Példa:a rögzítő csavarokat feszesre húzták, kátrányos lé befolyt az üveg és a fémkeret tömítéshez emiatt nem bírt diletálni. Kisgyerek beleütött kalapáccsal, Kétablakos cserépkályhánál egy barát dobott fát a tűzre és a szemben lévő üveget kiverte. Javítása:üveg csere.
 
-Csak az egyik fele fűt a cserépkályhának. Új építésű kályhánál építési hiba, átrakás szükséges, régi cserépkályha  egyik járatfal beomlott, szintén átépítés szükséges.Előfordulhat ikerjáratos cserépkályháknál is, ilyen esetben az egyik járat csökkentése-növelése a megoldás.
 
-Ajtó melletti, feletti csempe megreped: Lehet anyaghiba, beépítési hiba illetve túlfűtés. Amennyiben zavaró, a repedt kályhacsempe cseréje. Átrakásnál vagy új építésnél javasolt kerámia paplan beépítése.
 
-A cserépkályhának a teteje megemelkedett: Kisebb robbanás történt a kályhába, legfőbb oka a cserépkályha korai lezárása, de előfordult már poros tüzelőanyagnál is. Javítása a kályha tetejének újra építése, amennyiben a cserépkályhás úgy ítéli meg a cserépkályha átrakása.
 
-Hordozható cserépkályha fugái szétnyíltak: Legfőbb gond a hordozható cserépkályha  méretéből adódik.(véleményem szerint) Berakják a "hordozható" cserépkályhát egy húsz négyzetméteres szobába, és persze sokkal többet kell bennük tüzelni mint egy 4 x 2.5 x 7 méretűbe, ezért a túlfűtésből adódóan a csempéket rögzítő kapcsok kilágyulnak . Ezért kell megfelelően méretezni egy cserépkályhát. Javítása átrakással vagy egy megfelelően méretezett készülék üzembe helyezésével .
 
-Cserépkályha füstcső repedése: Lehet anyag illetve beépítési hiba is, javítása cserével, illetve langyos állapotban megfelelő tömítőanyaggal kikenni. Beépítésnél kerámia paplan behelyezése javasolt. Előfordult olyan is ,hogy a füstcső túlságosan be volt engedve a kéménybe, és amikor a kürtőt takarították (golyózták) a benyúló részt letörte a golyó és a cső végigrepedt.
 
-A cserépkályha jól üzemel de a padláson a kémény átkátrányosodott: Legfőbb oka a túlságosan visszahűlt füstgáz, ez szintén a fojtott égés, és vizes tűzifa használatára vezethető vissza, valamint a tetőtérben túl hideg van.Ez régebbi két szintes házaknál fordulhat elő. Megelőzhető a kémény szigetelésével a tetőtérben. Illetve építésnél ,átrakásnál egy úgynevezett előmelegítő-szívató beépítése a kályhába.Előfordulhat nem jól méretezett cserépkályháknál is, túl hosszú füstjárat.....stb.         

 

Hírlevél

Hírlevélre való feliratkozás